Wsparcie

Pobyt w Dziennym Domu Pomocy

Usługi świadczone przez Dom są prowadzone w formie zajęć indywidualnych i zespołowych dostosowanych do możliwości, potrzeb oraz zainteresowań podopiecznych. Seniorzy mogą skorzystać z wielu oferowanych przez nas możliwości rozwoju i spędzania wolnego czasu.

Zapewniamy:

Wyżywienie

W czasie pobytu oferujemy 2 posiłki dziennie tj. śniadanie i obiad.

Zajęcia terapii zajęciowej

Zajęcia mają na celu szeroko pojmowaną aktywizację pensjonariuszy pod względem psychofizycznym i społecznym. W ramach zajęć pensjonariusze:

  1.  wykonują prace ręczne takie jak malowanie, wycinanie, rysowanie; ćwiczą pamięć oraz koncentrację przez rozwiązywanie krzyżówek i zadań. Zajęcia mają na celu również pobudzanie percepcji słuchowej i wzrokowej oraz aktywne przyczynianie się do poprawy zakresu ruchomości dłoni i palców,
  2. uczestniczą w ciekawych pogadankach tematycznych dotyczących min. bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, problemów zdrowotnych np. nadwagi, nadciśnienia, radzenia sobie podczas pobytu w szpitalu i przychodni, wykonują proste ćwiczenia przygotowane przez terapeutę,
  3. uczestniczą w konkursach, turniejach i zajęciach w których mogą wykazać się i pogłębić swoją wiedzę,
  4. uczestniczą w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach plastycznych, z szydełkowania oraz fizykoterapii na których wykonują ciekawe prace przestrzenne i ozdoby robione specjalną techniką zdobienia, pomoce, które wykorzystywane są potem do zajęć; uczą się jak można wykonać tzw. „coś z niczego.”

Okresowo wykonuje się pomiar ciśnienia i wagi aby na bieżąco kontrolować podstawowe parametry zdrowotne.

Instruktor terapii zajęciowej prowadzi dziennik zajęć oraz układa harmonogramy i plany zajęć. Udziela także indywidualnych porad w wyjaśnieniu pism urzędowych otrzymywanych przez podopiecznych.

Instruktor terapii zajęciowej organizuje spotkania, imprezy okolicznościowe, przeprowadza pogadanki, przygotowuje prelekcje i prezentacje multimedialne, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi, prowadzi kronikę ważnych wydarzeń związanych z placówką.

Codziennie świeżą prasę i dostęp do telewizji i internetu

Pensjonariusze mają możliwość codziennego zapoznania się z aktualnymi wydarzeniami w kraju i na świecie poprzez dostęp do: telewizji, internetu, codziennej prasy w postaci Dziennika Zachodniego, lokalnej prasy tj. miesięcznika Gazeta Mikołowska a także branżowych czasopism skierowanych wprost do seniorów np. Głos Seniora.

Gimnastykę z fizjoterapeutą

Dwa razy w tygodniu, w miarę możliwości każdego podopiecznego, prowadzona jest gimnastyka ogólnoustrojowa. Ćwiczenia są tak dobierane, aby każdy mógł ćwiczyć. Właściwie przeprowadzony proces usprawniania poprawia formę fizyczną osób starszych.

Zajęcia z choreoterapii

Kilka razy w miesiącu odbywają się zajęcia z choreoterapii. Choreoterapia to inaczej terapia tańcem i ruchem, która za pomocą swoich terapeutycznych i leczniczych walorów oddziałuje zarówno na sferę emocjonalną człowieka, jak również na jego ciało. Rytm oraz ruch pozwala uzyskać równowagę umysłu, ułatwia zapoznanie się z własnymi emocjami, a także ułatwia nawiązywanie relacji międzyludzkich.

Integrację z podopiecznymi, spotkania popołudniowe przy kawie, przy grillu,  wspólne celebrowanie urodzin, świąt, spotkania integracyjne ze środowiskiem lokalnym, spotkania międzypokoleniowe z dziećmi szkół i przedszkoli i inne okazjonalne (dzień babci i dziadka, ogólnopolski dzień seniora, andrzejki, wigilia i inne)

 Podopieczni wspólnie spędzają czas, co ma zdecydowanie lepszy wpływ na ich kondycję psychiczną niż samotne spędzanie czasu w domu. Osoby starsze często separują się w swoim domu, nie chcą go opuszczać, co najczęściej prowadzi do zaburzeń depresyjnych. Podczas pobytu w ośrodku mają możliwość nawiązania kontaktów towarzyskich, spotkań ze środowiskiem lokalnym np. uczestnikami Centrum Integracji Społecznej, Radą Seniorów czy Klubem Seniora. Mają także możliwość uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanych występach dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Wszystkie spotkania odbywają się z poczęstunkiem, który często wraz z terapeutą zajęciowym przygotowują sami podopieczni w ramach tzw. treningu kulinarnego. Niektóre z tych spotkań umila również muzyka.

Wycieczki turystyczno-krajoznawcze do miejsc wybranych przez samych pensjonariuszy

Wycieczki dają możliwość integracji, wywołują pozytywne emocje, pozwalają uczestnikom poznawać w bezpośredni sposób ciekawe pod względem historycznym czy kulturowym miejsca. Dla uczestników wycieczka to często jedyna możliwość wyjazdu poza stałe miejsce zamieszkania.

Pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy maja możliwość  korzystania z pomieszczeń Domu tj. jadalni, pokoju do wypoczynku, świetlicy, salki do ćwiczeń, pomieszczeń i urządzeń do utrzymania higieny osobistej a także z pięknego ogrodu z ławkami i altaną. W okresie wiosenno-letnim a nawet jesiennym korzystając z pięknej pogody zajęcia i wiele spotkań odbywa się w naszym ogrodzie.

Zapraszamy seniorów z gminy Mikołów do skorzystania z oferty Dziennego Domu Pomocy!